http://publicrelations.tums.ac.ir/UserFiles/Image/foto/FARHANGI/mahdi1.jpg


حضرت "حجة بن الحسن عسکری، امام زمان (عج)" در نیمه ی شعبان سال "۲۵۵ (ه.ق)" در شهر سامراء متولد شد. نام او ح م د" و کنیه اش "ابولقاسم" است. از جمله القاب ایشان می توان به "حجت، قائم، خلف صالح، صاحب الزمان، بقیة الله، مهدی" و ... اشاره کرد که مشهورترین آن ها همان "مهدی" یعنی هدایت شده می باشد. پدرش پیشوای یازدهم شیعیان حضرت امام "حسن عسکری (ع)" و مادرش بانوی گرامی اسلام "نرجس خاتون" بود که با نام "ریحانه و سوسن" نیز شناخته می شد.

یکی از کسانی که در هنگام تولد ایشان حضور داشته و جریان را مفصلا شرح داده اند "حکیمه خاتون" دختر امام "محمد تقی (ع)" و عمه امام "حسن عسکری (ع)" می باشد که ما این ماجرا را با اندکی تلخیص و ویرایش ذکر می نماییم. "حکیمه خاتون" می گوید: روزی در "نیمه شعبان" سال "۲۵۵ (ه.ق)" به خانه امام "حسن عسکری (ع)" مشرف شدم. شبانگاه بود که خواستم به منزل خود برگردم ولی امام (ع) فرمودند: عمه جان امشب در خانه ما بمان زیرا ولی خدا و جانشین من در این شب متولد خواهد شد. پرسیدم از کدام کنیزانت؟ فرمود از "سوسن". من هر چه در "سوسن" جست و جو کردم آثاری از حمل ندیدم. بعد از افطار و ادای نماز با "سوسن" در یک اطاق خوابیدیم ولی طولی نکشید که از خواب بیدار شدم مشغول نماز شب گردیدم "سوسن" نیز از خواب بیدار شد و با من نماز شب خواند. نزدیک سپیده دم بود که هنوز از وضع حمل "سوسن" خبری نشد. داشتم در صحت وعده امام "حسن عسکری (ع)" تردید می نمودم که ناگاه از اطاقش فرمود: عمه جان! شک نکن که وقت تولد فرزندم نزدیک است. کم کم احوال "سوسن" متغیر شد طوری که فرمود: احساس ناراحتی شدیدی در خود می کنم. من هم مقدمات وضع حمل را آماده کردم و خودم قابلگی او را برعهده گرفتم. طولی نکشید که ولی خدا حضرت صاحب عصر (عج) پاک و پاکیزه متولد شد. در همان حال امام "حسن عسکری (ع)" از من خواست تا فرزندش را به پیش او ببرم وقتی کودک را به نزد ایشان بردم او حضرت را در بغل گرفت و دهان مبارکش را بر چشمان آن کودک نهاد که بلافاصله دیدگانشان باز شد سپس دهانش را بر دهان و گوش آن نوزاد گذاشت و دست بر سرش مالید. پس از آن بود که کودک به سخن آمد و به تلاوت قرآن مشغول شد. دوباره کودک را به من داد و فرمود: به نزد مادرش ببر! کودک را نزد مادرش بردم و به منزل بازگشتم. در روز سوم به خانه امام "حسن عسکری (ع)" مشرف شدم و به قصد دیدار نوزاد به حجره "سوسن" رفتم اما کودک را ندیدم. بعد به خدمت امام "حسن عسکری (ع)" رسیدم که ایشان فرمود: عمه جان! فرزندم در پناه خدا غایب شده است هنگامی که من از دنیا رفتم و دیدی شیعیانم اختلافی دارند جریان ولادت فرزندم را به ایشان بگو ولی این قضیه باید مخفی بماند. زیرا فرزندم غایب خواهد شد.

حضرت "مهدی (عج)" دو دوره غیبت دارند که یکی کوتاه مدت (غیبت صغری) و دیگری بلند مدت (غیبت کبری( است. اولی یا همان صغری از سال "۲۶٠ (ه.ق)" تا "۳۲۹ (ه.ق)" یعنی به مدت "۶۹" سال ادامه یافت و دومی که غیبت کبری نامیده می شود از پایان دوره نخست آغاز گردیده و تا هنگام ظهور و قیام آن حضرت به طول می انجامد.

 منابع این نوشتار محفوظ است.